Kąpiel w saunie przebiega w kilku fazach:
- FAZA OGRZEWANIA ( 5-15 min.)
W saunie należy usiąść lub położyć się na najniższej ławie tak, aby wszystkie części ciała znajdowały się mniej więcej na tym samym poziomie. W przypadku dobrego znoszenia wysokich temperatur, w czasie nagrzewania, można się przenieść na wyżej położone ławy. "Duszą sauny" Finowie nazywają polewanie wodą kamieni co wzmaga dodatkowo efekt przegrzania, należy je więc stosować w zależności od zdolności przystosowania danej osoby do wysokiej temperatury. Osoby gorzej znoszące wysokie temperatury powinny w czasie nagrzewania chłodzić twarz i okolice serca zimnymi okładami.
- FAZA OCHŁADZANIA ( 5-12 min.)
Po opuszczeniu sauny należy wziąć zimny prysznic zaczynając schładzanie ciała od stóp i rąk, następnie ramion w kierunku serca. Im wyższa temperatura w saunie, tym kąpiel w niej powinna być krótsza, a ochładzanie dłuższe. W celu zahartowania organizmu można zanużyć się w naszym baseniku z zimną wodą, która ma 13°C. Po ochłodzeniu wskazane jest ogrzanie stóp ciepłą wodą. Po zakończeniu fazy ochładzania należy umyć całe ciało chłodną wodą bez używania mydła. Po dokładnym osuszeniu skóry można rozpocząć kolejną fazę ogrzewania.
Cały cykl należy poprzedzić dokładnym umyciem ciała i osuszeniem. Można go powtórzyć 2-3 razy w zależności od samopoczucia i wydolności organizmu. Po zakończeniu sauny stosuje się zwykle chłodną kąpiel, a następnie 20-30 minutowy odpoczynek w czasie którego wskazane jest uzupełnienie płynów w organizmie w postaci wody mineralnej, soków owocowych i warzywnych, a w szczególności soku pomidorowego bogatego w potas. Do utrzymania ogólnej sprawności i odporności organizmu wystarcza jeden zabieg sauny w tygodniu, bądź maksymalnie 2-3 razy w tygodniu.
Korzyści płynace z systematycznych kąpieli w saunie:
- pobudzenie układu krążenia, co usprawnia przemianę materii i sprzyja walce z cellulitem,
- oczyszczenie organizmu ze zbędnych produktów przemiany materii i toksyn,
- przyspieszenie regeneracji organizmu po wysiłku,
- udrażnienie porów i oczyszczenie skóry oraz usunięcie bólów mięśni i stawów,
- zwiększenie częstotliwość oddechów, co powoduje wentylację płuc,
- pobudzenie pracy serca,
- odprężenie psychicznie i relaks.
Z sauny nie należy korzystać, jeśli cierpi się na:
- schorzenia ostre i przewlekłe przebiegające z podwyższeniem temperatury ciała,
- nadciśnienie tętnicze powyżej 200/120 mmHg,
- choroby układu krążenia ze zmianami organicznymi na tle miażdżycy oraz niewydolności krążenia,
- choroby układu nerwowego, płuc, nerek, wątroby,
- nowotwory złośliwe,
- grzybice skóry.